STATOR + CNC MOSFET KIT HON TRX420FA 14-19 (RMS900-107352)
In Store
Available now for delivery or store pickup, during store hours.
Warehouse
Available for delivery or store pickup during store hours in 2-5 business days time.
Contact us for availability
We are currently out of stock for this product.
Are you sure this fits?
We recommend using 'Shop By Bike'.
SHOP BY BIKE
Or split over 4 payments with Afterpay Afterpay
SHARE:
View full details
Kit Stator + RMSTATOR Red Machined Aluminum Mosfet Regulator
  • Direct replacement to your original unit
  • Plug-and-play, direct fit, easy installation
  • All shipped products are tested
Brand new aftermarket Stator
  • Highest grade of lamination materials
  • Highest grade of copper winding, resistant to 200 degrees Celsius
  • Pick up pulsar coil included
  • Connectors included
  • Rubber grommet included
Brand new RMSTATOR Red Machined Aluminum Mosfet Regulator
Specifications:
  • Stator:
    • Dimensions:
      • I nterior diameter: 42 mm
      • Exterior diameter: 107 mm
      • Thickness: 24 mm
      • Length of wires stator to grommet: 110 mm
      • Length of wires grommet to plug: 370 mm & 835 mm
      • Length of pickup coil\'s wire to grommet: 80 mm
    • Other Specifications:
      • Number of wires: 5
      • Number of plugs: 2
      • Number of pins: 5
      • Number of poles: 18
      • Wire to wire resistance:
        • Alternator: Between each Yellow = 0.6 ohms ±20%
        • Alternator: to ground = O.L (open loop)
        • Pickup: Blue/Yellow to Green = 116 ohms ±20%
  • RMSTATOR Red Machined Aluminum Mosfet Regulator:
    • Dimensions:
      • Width: 103 mm
      • Length: 103 mm
      • Height: 28 mm
      • Fixation holes center to center: 80 mm
    • Other Specifications:
      • Number of plugs: 2
      • Number of pins: 5
      • Number of wires: 0
      • Minimum Charging Voltage: 14.5 V ± 0.5 V
      • Maximum Charging Current: 50 A / 500 W
      • Open Circuit Voltage: 15 V
      • Operation Temperature: -20°C to 85°C